A 2025-26-os tanévben ismételten a KM-ből új vezető jelöltek indultak neki a piarista ifjúsági vezetőképzőnek. Fel lehet tenni a kérdést: Mit takar ez?
Itt a Kalazancius Mozgalom tagjaiból a 10. vagy a 11. évfolyamából választanak ki diákokat, akik ha elvállalják, hogy a következő tanévben vezessenek KM csoportot/csoportokat akkor már egy kis személyes beszélgetést követően már indulhatnak is a képzésekre.
A képzés mindösszesen 3 db képzési hétvégét (csütörtök délutántól szombat délutánig tart) és egy nyári intenzív hetet tartalmaz, ahol nemcsak képződnek a kiválasztottak, hanem más piarista iskolákból jövő diákokkal/vezetőkkel is találkozhatnak, ismerkedhetnek vagy akár új barátokat is szerezhetnek.
Idén Fehér Adél, Habran Nóra, Lefor Gyula 10.c és Nagy András Norbert 11.a osztályos tanulók vették a bátorságot és lettek túl már a 3. képzési hétvégén. Sok sikert és kitartást minden most képződőnek! Személyes tapasztalatokat a hétvégékről itt alul olvashatnak:
A Kalazancius Mozgalom vezetőképző hétvégéi jelentősen megváltoztatták a személyemet, a hozzáállásomat és az érzelmi együttérzésemet mások felé. A gondolkodásomat és a hitemet. Az első hétvégén megtanultam játékot szervezni és hatékonyan dolgozni a csapattársaimmal. A második hétvégén elsajátítottam a mélyebb beszélgetésekhez való tér megteremtését valamint az empátiámat fejlesztettem. Miközben egyre mélyebb és újabb barátságok alakultak ki a hétvége során. Az utolsó tanításunk a komoly intenzív hét előtt megtanított sok-sok más imádkozási módra, és a kitartásra az egész napos zarándoklatunk során. Az utolsó héten úgy érzem, kialakultak bizalmas barátságok amik a Kalazancius Mozgalom és iskola közreműködése nélkül nem jöhetettek volna létre. Összegzésként pedig mindenkinek ajánlom a Kalazancius Mozgalom közösségét, mivel nem csak új kapcsolatokat alakíthatunk ki és tanulhatunk egymástól, hanem találkozhatunk az Úristennel.
Fehér Adél 10.c
A képzés sok tudást, tapasztalatot és barátságot adott. A három hétvége alatt megtanultuk a csoportvezetés alapjait és tapasztalatot is szerezhettünk az alkalomvezetésben. A képzés alatt nem csak más iskolákból ismerhettem meg jobban a közösség tagjait de közelebb kerülhettem a mi vezető-jelöltjeinkhez és az Úristenhez is. A képzés legmeghatározóbb része számomra a harmadik hétvége volt ahol egy egész napos zarándoklat alatt megismerhettünk több ima módot. Ezen a hétvégén mélyülhettek el igazán a kapcsolatok. Összességében a képzés eddigi része jó emlékként marad meg és remélem az intenzív hét is hasonló hangulatban fog majd telni. Ajánlom mindenkinek a Kalazancius Mozgalom közösségét mert itt szabadon lehetsz önmagad és az Úristenhez is közelebb kerülhetsz.
Habran Nóra 10.c
A Kalazancius Mozgalom egy nagyon elfogadó és befogadó közösség ahova jó érzés tartozni. Tagnak is nagyon jó dolog lenni de én ezt magasabb szintre akartam emelni, ezért jelentkeztem a képzésre, főleg a saját vezetőimtől kapott támogatások és motivációk lévén jobban hajlottam e döntés felé. Az első képzési hétvégén sajnos nem tudtam jelen lenni egészségügyi okok miatt, de megkaptam papíron az anyagot és így is sokat tanultam belőle. A második képzési hétvégén a beszélgetés volt a téma és sok tapasztalatot is szereztem egyes szituációkban és több féle technikát, mint például a tükrözést. A harmadik alkalmon pedig imamódokat tanítottak nekem, és megmutatták, hogy mennyi féle lehetőség, illetve fennakadás lehetséges és ezeknek a helyzetekben való kezelését is megtanultuk. Mindezek alatt a leendő vezetők között kialakultak barátságos kötődések is valamint megtanultunk együttműködni egymással és képzőinkel is. Számomra egyik legjobb dolog a képzéssel kapcsolatban, hogy nem csak egymáshoz kerültünk közelebb hanem az Istenhez is sokkal közelebb kerültem, és olyan jó dolog amikor ennyi ember együtt vezetik közelebb egymást Istenhez.
Lefor Gyula 10.c
Még mielőtt kiválasztottak volna engem a vezetőképzőre azt gondoltam: ,,Ha netán kiválasztanának engem akkor egyáltalán lesz-e értelme azoknak a képzéseknek? Ugyan, mégis mit tanulhat egy leendő vezető?” Nos, számomra elég sok tudást, okosságot, praktikumot és újabbnál újabb módszereket tudtak a képzők átadni. Elmondták nekünk, hogy mi mindenre érdemes figyelni, hogy egyes helyzetekben mit szükséges, hogy tegyünk. Arra meg nem is gondoltam akkor, (amikor a képzések előtt álltam) hogy mennyi új embert fogok tudni megismerni és velük jóban lenni. Arra sem gondoltam, hogy az Istenhez is közelebb fogok majd kerülni. Számomra egy vicces emlékként marad meg amikor megpróbáltunk magunkra főzni, majd a végeredmény azt sugallta számunkra, hogy lehet, hogy jobban járunk majd ha a későbbiekben inkább megvesszük magunknak az ételt.
Bár jó dolog a vezető képző, de járnak vele nehézségek is. Nem csak, hogy háromszor is a hétvégédet be kell rá áldoznod, hanem, hogy bizony adnak házi feladatokat is amiket meg kell csinálni. Számomra ez néha nehézség volt. Nehezen tudtam jól beosztani az időmet és ezt majd még a későbbiekben fejlesztenem kell.
Lényegében jó emlékekként maradnak meg számomra ezek a hétvégék, ahol nemcsak, hogy jól éreztem magam, (mint a legtöbb KM-s programon) hanem fejlődtem is egyes gyengeségemben. Az intenzív hetet meg már nagyon várom. Ó, és majd elfelejtettem: Legyél a Kalazancius Mozgalom egyik tagja, hogy majd te is vezető lehess, ha érzel hozzá elég erőt!
Nagy András Norbert 11.a