"Betemetett a nagy hó erdőt, mezőt rétet......csak a feketerigó maradt feketének"
2026. 01. 11.

Emlékeimben úgy él, hogy 2017-ben hasonlóan így év elején volt utoljára jelentősebb mennyiségű havazás és igazi lehetőség szánkózásra, hógolyózásra. Nagycsoportosaink többsége 2019-ben született, ebből következik, hogy óvodásaink most láthattak talán életükben először nagyobb mennyiségű havazást és érezhettek farkasordító hideget itt Magyarországon. A téli hó nemcsak szép látvány, de csodálatos lehetőség új tapasztalatok gyűjtésére a gyerekek számára! 

A friss levegőn végzett aktív játék hozzájárul az egészséges fejlődéshez, segít a felesleges energia levezetésében.

A hóban való futkározás, hógolyózás erősíti az izmokat, javítja az egyensúlyt és a mozgáskoordinációt.

A hó több érzékszervre ható, élményszerű tanulást biztosít a gyerekek számára, tapintják, látják, hallják és megtapasztalják a hideg, puha vagy ropogós havat.

A hóember, hóvár, hóalagút, iglu építése fejleszti a kreativitást, a problémamegoldó gondolkodást és a térbeli érzékelést. 

A közös, hóban való játék segít a gyerekeknek együttműködni, egymáshoz alkalmazkodni.

A természetes környezetben végzett önfeledt játék csökkenti a stresszt, örömet és boldogságot ad a gyerekeknek, erősíti kitartásukat és önbizalmukat.

Megtapasztaltuk, hogy a seprű nem csupán a hóember kezében hasznos eszköz, vagy a járda lesöprésére, hanem az óvoda épületébe való belépés előtt a magunkra tapadt havat is letisztíthatjuk vele cipőről, ruháról.

Milyen jó lenne, ha minden évben hasonló szép tél köszöntene ránk karácsony és újév tájékán.

Hajagosné Csernák Gizella/óvodapedagógus

/sites/default/files/styles/tartalom_kep/public/2026-01/IMG_20260106_111431.jpg?h=fa84f8e1&itok=EZKjq-RS
Submitted by hajagosne.gizella on