Kecskeméti piarista diákok a Jubileumi Ifjúsági Találkozón Rómában - 2025 nyári emlékek
2025. 12. 30.

Kecskeméti piarista diákok a Jubileumi Ifjúsági Találkozón Rómában

Nyáron, a szentévben, több mint egymillió fiatal zarándok gyűlt össze Rómában a Jubileumi Ifjúsági Találkozóra. A hatalmas közösségben természetesen a piaristák is jelen voltak – köztük ötven magyar, akik közül heten a kecskeméti gimnáziumból érkeztek. Most a jubileumi év végén, amikor már záródnak a szent kapuk, visszaemlékezünk a nyáron szerzett élményeinkre.

Az indulás és az első élmények

Egy nappal az utazás előtt Budapesten gyülekeztünk, ahol lehetőség volt az ismerkedésre és a közös ráhangolódásra. Zsódi Viktor tartomanyfőnök atya szentmisével indította a hetet. Másnap repülővel indultunk Rómába, ahonnan busz-, metró- és vonatút vezetett minket a szállásra. Egy helyi plébánia adott otthont a magyar csapatnak. Délután elsétáltunk a Szent Péter térre, majd az Angyalvárnál meglepetésünkre összefutottunk Carles Gil atyával, az új piarista generálissal.

Római élmények és találkozások

A következő napokban gazdag program várt ránk. A Generálisi Házban Kalazanci Szent József életéről hallgattunk előadást, és megtekintettük személyes tárgyait. Városnézés során felfedeztük a Colosseumot, a Viktor Emmánuel-emlékművet, a Pantheont, majd hosszú sorban állás után részt vettünk a jubileumi hetet megnyitó ünnepi szentmisén a Szent Péter téren, amelyet a pápa megbízott bíborosa mutatott be. A szertartás végén a Szentatyát is láthattuk testközelből.

Egy másik napon a pápai kihallgatás miatt nem jutottunk be a Szent Péter-bazilikába, így városnézéssel töltöttük a napot: a Spanyol lépcsőnél, a Trevi-kútnál, a Fórum Romanumnál, a San Pietro in Vincoli és a Santa Maria Maggiore templomoknál jártunk. Délután a Szent Pál-bazilikában közös szentmisén vettünk részt minden magyarral, majd a hazafelé vezető úton közös éneklésbe kezdtünk a metróra várva. A szállásadó plébánia közössége finom vacsorával várt bennünket, majd este közös táncházzal zártuk a napot.

A következő napon az összes piarista résztvevővel találkoztunk a Szent András-templomban, akikkel közös szentmisét is ünnepeltünk Pedro Aguado piarista püspök atya vezetésével, este pedig koncertet hallgattunk vendéglátóinktól. Pénteken végre hosszú sorban állás után bejutottunk a Szent Péter-bazilikába is, és áthaladhattunk a szent kapun, majd szabad városnézés következett.

A hét csúcspontja

A program egyik legnagyobb élménye a híres „hét bazilika zarándoklat” volt, amelyet Kalazanci Szent József gyakran végigjárt. A csapatból mi is többen nekivágtunk: a Szent Pétertől a Szent Pálon, a Szent Sebestyénen, a Lateráni bazilikán és a Szent Kereszt templomon át vezetett az utunk. Ezt azonban idő hiányában meg kellett szakítanunk.

Mert délutan következett a találkozó fénypontja Tor Vergatában: hosszú gyaloglás után egy hatalmas réten, egymillió zarándok között vehettünk részt a pápával közös szentségimádáson. És ismerkedtünk más csoportokkal és buliztunk velük. Másnap reggel ugyanitt a Szentatya mutatta be a szentmisét – felejthetetlen élmény volt ennyi fiatal hívő közösségében együtt ünnepelni.

Búcsú Rómától

Hazautazásunk előtt befejeztük a hét bazilika zarándoklatot: ellátogattunk a Szent Lőrinc-bazilikába és a Santa Maria Maggiore templomba is. Ezután összepakoltunk, lezártuk a hetet, majd másnap repülővel hazaindultunk.

A résztvevő kecskeméti piarista diákok számára ez a jubileumi találkozó nemcsak egy különleges zarándokút volt, hanem egyben hitünk elmélyítése, közösségünk megerősítése és életre szóló élmény is.

Nagyon hálásak vagyunk a lehetőségért a Piarista Rendtartománynak, az iskolánknak a szervezőknek, különösen kísérőnknek, Szabó Dániel Sch.P. tanár úrnak.

Daczi Barnabás 12.b

/sites/default/files/styles/tartalom_kep/public/2025-12/IMG_20250729_111615.jpg?h=7eba8064&itok=6mKdvcKS
Submitted by szabo.daniel on