„…ezerkilencszázötvenhat, nem emlék,
nem múlt vagy nékem, nem történelem,
de húsom-vérem, lényem egy darabja,
szívem, gerincem …
életemnek
te adtál értelmet, vad álmokat
éjjelre és kedvet a szenvedéshez
s az örömhöz; te fogtál mindig kézen,
ha botladoztam; hányszor ihlettél meg,
s nem engedted, hogy kifulladjak vénen; –
ezerkilencszázötvenhat, te csillag,
oly könnyű volt a nehéz út veled!
Nagyon soká sütöttél ősz hajamra,
ragyogj, ragyogj, ragyogj sírom felett.”
Faludy György költő így vall a forradalomról az emigrációban. A XX. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb, legfelemelőbb pillanata volt 1956, amire október 22-én a 10.b osztály műsorával emlékeztünk. A felkészülés során igyekeztünk élményeket szerezni erről a fontos eseményről, ezért egész napos budapesti kiránduláson vettünk részt a fiatalokkal, melynek során jártunk a Sziklakórházban, valamint a Terror Háza Múzeumban. A múzeumi órán felelevenítették a Rákosi-korszak sötét éveit, valamint a forradalom felemelő pillanatait, színhelyeit és fontos szereplőit. A műsor forgatókönyve részben az 1956-os résztvevők és kortársak által írt versek, visszaemlékezések, források, illetve korábbi tanítványaink által írt szövegek alapján készült, ami még értékesebbé teszi számunkra ezt a szövegkönyvet. A 10.b osztály diákjai kitartó, lelkes munkájának köszönhetően, úgy reméljük, sikerült méltó módon megemlékezni 1956 eseményeiről, résztvevőiről, s közben az osztályközösséget is erősítette a közös készülődés és a sikeres műsor, amit az iskola közössége lelkesen fogadott.
Gáspár Judit osztályfőnök