Megemlékezés az 1956-os forradalomról
2025. 10. 23.

„…ezerkilencszázötvenhat, nem emlék,
nem múlt vagy nékem, nem történelem,
de húsom-vérem, lényem egy darabja,
szívem, gerincem …

életemnek
te adtál értelmet, vad álmokat

éjjelre és kedvet a szenvedéshez
s az örömhöz; te fogtál mindig kézen,
ha botladoztam; hányszor ihlettél meg, 
s nem engedted, hogy kifulladjak vénen; –

ezerkilencszázötvenhat, te csillag,
oly könnyű volt a nehéz út veled!
Nagyon soká sütöttél ősz hajamra,
ragyogj, ragyogj, ragyogj sírom felett.

 

Faludy György költő így vall a forradalomról az emigrációban. A XX. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb, legfelemelőbb pillanata volt 1956, amire október 22-én a 10.b osztály műsorával emlékeztünk. A felkészülés során igyekeztünk élményeket szerezni erről a fontos eseményről, ezért egész napos budapesti kiránduláson vettünk részt a fiatalokkal, melynek során jártunk a Sziklakórházban, valamint a Terror Háza Múzeumban. A múzeumi órán felelevenítették a Rákosi-korszak sötét éveit, valamint a forradalom felemelő pillanatait, színhelyeit és fontos szereplőit. A műsor forgatókönyve részben az 1956-os résztvevők és kortársak által írt versek, visszaemlékezések, források, illetve korábbi tanítványaink által írt szövegek alapján készült, ami még értékesebbé teszi számunkra ezt a szövegkönyvet. A 10.b osztály diákjai kitartó, lelkes munkájának köszönhetően, úgy reméljük,  sikerült méltó módon megemlékezni 1956 eseményeiről, résztvevőiről, s közben az osztályközösséget is erősítette a közös készülődés és a sikeres műsor, amit az iskola közössége lelkesen fogadott. 

Gáspár Judit osztályfőnök

 


 

/sites/default/files/styles/tartalom_kep/public/2025-10/P1072910%2520m%C3%A1solata_0%5B1%5D.jpg?h=934cbae1&itok=NGzx_M0c
Submitted by gaspar.judit on