2025. november 23-25-én rendezték meg a Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXV. találkozóját. A konferencián Kiss Ildikó Szent-Györgyi tanár vezetésével négy ezüst diploma várományos diákunk vett részt:
Barina Lilla, Berta Eliza Jázmin, Petrovszki Bernadett és Szabó Andrea (11.c biológia tanulmányi terület).
Vasárnap délután a diákok bioinformatika gyakorlaton vettek részt, melyet a Lauder Multiverzum Innovációs Tér Diáklaborjának oktatói tartottak számukra.
"A bioinformatika gyakorlaton rengeteg új programba engedtek minket betekintést nyerni. A központi témánk a fenilketonuria volt, ami a fenil-alanin hidroxiláz enzim hiánya miatt alakul ki. Először elméleti úton bevezettük a betegséget (fontosabb jellemzők, öröklődés, tünetek, magyarországi szűrés, diéta), személyesen nekem az a tény volt új, hogy ennek az állapotnak is vannak súlyossági fokozatai. Ezután megtekinthettük a pontos történéseket, vagyis, hogyan mutálódik a PAH gén ( fenil-alanin hidroxiláz enzimért felelős). Azért volt különleges ezekkel a rendszerekkel dolgozni, mert ingyenesen lehetett olyan pontos kutatási adatokkal dolgozni, amibe rengeteg munkát és pénzt fektettek." (Petrovszki Bernadett)
Megtekintettük a Móra Ferenc Múzeum legújabb kiállítását is: A titokzatos jégkorszak. A kiállítás bemutatja a jégkorszak különleges élőlényeit eredeti csontvázak és modellek segítségével. Mindemellett gondolkodásra is késztetnek a jelenünkkel kapcsolatban.
Hétfőn a Pick Arénában volt a plenáris ülés, ahova összesen 4000 diák érkezett az ország különböző gimnáziumaiból. Gimnáziumunkból 30 diák érkezett Gyurcsányi Emília főigazgató-helyettes vezetésével, valamint néhány kémia fakultációs diák Zákányi Erika tanárnővel. (A konferencia mindhárom napján körülbelül 200 diák vett részt, azok, akik ezüst vagy arany diploma várományosok.) A plenáris ülés megnyitó beszédei után neves kutatók előadásait hallgattuk meg: Peter Ratcliffe (Nobel-díjas brit orvoskutató, az Oxfordi Egyetem professzora és a Ludwig Rákkutató Intézmény kiemelt tudósa), Shahrokh Shariat (a Bécsi Orvostudományi Egyetem Urológiai Tanszékének professzora és vezetője, valamint az Osztrák és a Közép-európai Urológiai Társaságok elnöke), Hegyi Péter (Pitts-díjas magyar orvos-kutató, a Semmelweis Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem professzora, az NTA programigazgatója). Majd Szatmári Benedek előadását hallhattuk, aki 2025-ben az év Kiváló Hallgatója lett.
Este gálaműsoron vettünk részt, majd gálavacsorán.
Kedden a diákok kerekasztal beszélgetésen vettek részt egyetemi hallgatókkal, majd a Szent-Györgyi hallgatók előadásait tekintették meg a kongresszusi teremben.
Párhuzamos program keretében a Szent-Györgyi tanárok szakmai továbbképzésen vettek részt: Bán Sándor tartott előadást "Pedagógiai megfontolások a spektrofotometriás méréseknél" címmel. Az előadást gyakorlat követte, ahol különböző spektrofotométereket próbálhattunk ki.
Összességében ismét egy érdekes és tartalmas konferencián vehettünk részt.
Kiss Ildikó