Nobel-díjasok és Tehetséges Diákok XXVI. találkozója
2026. 04. 15.

A Nemzeti Tudósképző Akadémia március 29-31-én rendezte meg a Nobel-díjasok és Tehetséges Diákok XXVI. Találkozóját, amelyen Kiss Ildikó tanárnő négy ezüst diploma várományos diákkal vett részt: Barina Lilla, Berta Eliza Jázmin, Petrovszki Bernadett, Szabó Andrea (11.c biológia tagozat).

A konferencia második napján került sor a plenáris ülésre a Pick Arénában, ahova iskolánkból több diák is érkezett Gyurcsányi Emilia és Zákányi Erika tanárnők kíséretében.

A konferenciáról egy összefoglaló videó látható a következő linken: https://www.youtube.com/watch?v=iE9CIkNjS24

Beszámolók:

„2026. március 29. és 31. között részt vettünk a Nobel-díjasok és Tehetséges Diákok Találkozóján, ami Szegeden került megrendezésre immár 26. alkalommal.

Vasárnap a hotelbe való becsekkolás és az ebéd után felpattantunk egy buszra, ami a hódmezővásárhelyi Németh László Gimnázium és Általános Iskoláig meg sem állt. Itt részt vettünk egy rendkívül izgalmas gyakorlaton, ahol először sertésszemet boncoltunk és tüzetesen megvizsgáltunk minden egyes alkotó részt. Ezután kaptunk egy újabb szemet, amin szürkehályog műtétet hajtottunk végre, vagyis igazából különböző eszközök segítségével eltávolítottuk a szemlencsét és egy gyorsan száradó gél segítségével pótoltuk ezt. A műtét végén pedig újra boncoltunk, hogy megnézzük, mennyire sikerült precíz szemlencsét készítenünk.

A délután folyamán még részt vettünk egy kis városnézésen is, ahol körbejártuk Szeged nevezetességeit egy idegenvezető segítségével. Hétfőn a konferencia részeként megrendezett plenáris ülésen vettünk részt, ahol számos neves tudós és kutató előadásaiból informálódhattunk, meríthettünk motivációt. A plenáris ülést egy rendkívül igényes gálaműsor követte a szegedi színházban, majd egy gálavacsora a Tisza Hotelben.

Kedden a hotelből való kicsekkolást követően a TIK-be vezetett azutunk, ahol elsőként díjnyertes előadásokat hallgattunk meg. Ezután VR szemüvegekkel kivitelezett gyakorlaton vettünk részt, ahol egy nehézlégzéssel küzdő hölgy segítségnyújtásának szimulációját tapasztalhattuk meg, végezhettük el. Az utolsó programunk pedig egy kerekasztal beszélgetés volt különböző Szent-Györgyi mentorok közreműködésével.” (Petrovszki Bernadett 11.c biológia tagozat)

„Hódmezővásárhelyen voltam laborgyakorlaton, ahol lambda fág DNS hasítását végeztük restrikciós enzimekkel, és a termékeket gélelektroforézissel ellenőriztük. A gyakorlat elején átbeszéltük az, alapvető fogalmakat, majd átnéztük a kísérlethez szükséges kellékeket.  Első lépésként az Eppendorf csövekben lévő enzimekhez hozzáadtuk a puffert, majd a DNS-t, és miután összekevertük, termosztátba helyeztük a megfelelő hőmérséklet biztosítása miatt. A hasítást követően a kapott DNS darabkákat megfestettük, gélre pipettáztuk, és ezután elkezdődhetett a gélelektroforízis, mely láthatóvá tette a DNS szakaszokat és a DNS töredékek számát mutatta számunkra.

A konferencia lehetőséget adott, hogy meghallgassak neves tudósokat, illetve beszélgessek számos Nobel-díjas és híres kutatóval, így tudásomat bővíthettem, és egy életre szóló élményt kaptam.” (Szabó Andrea 11.c biológia tagozat)

„Az első napon először különböző gyakorlatokon vettünk részt Hódmezővásárhelyen. Én szemboncolásra és szürkehályog műtétre voltam beosztva, amely során megtudtam, hogyan lehet a szemet elemeire szedni és a részeit azonosítani; valamint, hogy milyen módon végzik a ma már rutinműtétnek számító szürkehályog műtétet. Ezt követően egy rövid városnézés következett, ahol sok érdekes információt tudhattunk meg Szegedről.

A második nap jelentős részében angol nyelvű előadásokat hallgattunk meg kiemelkedő kutatóktól, akik közül többen Nobel-díjasok voltak. Az előadók az alábbiak voltak: Naomi Ellemers pszichológus, Francis Chan gasztroenterológus, Martin Morad sejtbiológus, Kapu Tibor gépészmérnök, űrhajós és Cserényi Gyula villamosmérnök, Krausz Ferenc fizikus és Randy Schekman sejtbiológus.

A napot egy gálaműsor zárta, amelynek keretében egy néptáncelőadást tekinthettünk meg, és ezt követően gálavacsorán vettünk részt.

Az utolsó nap fő programja a kerekasztal beszélgetés volt, ahol Szent-Györgyi mentortanárokkal beszélgettünk. Ezen kívül kipróbáltunk egy online betegellátási szimulációt VR szemüveggel, valamint a fennmaradó időben különböző témákban angol nyelvű előadásokat hallgattunk meg.” (Barina Lilla 11.c biológia tagozat)

 

/sites/default/files/styles/tartalom_kep/public/2026-04/1000010589.jpg?h=838cc1f5&itok=YSU9Z6x7
Submitted by kiss.ildiko on