A hagyományokhoz híven az idei tanévben is a Lauder Javne Iskola adott otthont a Lauder Innovációs Maraton (LIM) döntőjének 2026. május 28-29-én, Budapesten. Iskolánkat egy csapat, az LCSG, képviselte a döntőben: Leitert Fanni, Csernai Kristóf és Gubicza Marcell 11. évfolyamos diákok. A regisztráció után az ország különböző részeiből érkező 12 csapat megkapta a pólókat, majd ismerkedős játékokra került sor. Ebéd után következett az izgalmas rész, amikor is a csapatok kettő témát húztak, amiből egyet kellett választaniuk. Ezután el kellett dönteniük, hogy az űrkutatás, az energia vagy biológia témakörön belül foglalkoznak a témájukkal. A kész anyagot este 22.30-ig ki kellett dolgozniuk, üzleti tervet kellett készíteniük hozzá és prezentáció formájában kellett véglegesíteniük. Csapatunk a kultúra és kommunikáció témákat húzta, majd a kommunikáció mellett maradtak, amelyet az energiával egészítettek ki. Innentől vette kezdetét a munka, amikor is elindult az ötletelés, hogy mi is legyen az az innováció, ami nem csak a zsűri figyelmét kelti fel, hanem a másnap reggeli innovációs forgatagon is megnyeri az iskola diákjainak is a tetszését. Minden csapat segítségül kapott egy mentort is, aki tapasztalatával és hozzáértésével igyekezett segíteni a csapat munkáját.
A verseny ugyanis úgy zajlik le, hogy csütörtökön éjszaka 23.00 órakor a csapatok 4 percet kapnak, hogy a zsűrinek bemutassák innovációs ötletüket és a hozzárendelt üzleti tervet. Hajnali 1:45 órakor eredményhirdetés van, utána lehet elmenni pihenni egy cseppet. Másnap reggel korai ébresztő van, hiszen mindenki meg kell építse a maga standját, hogy az érkező diákok már a kész projektet lássák. 9:00 órától 10:30-ig az iskola diákjainak kell a termékeket / szolgáltatásokat bemutatni, de most már időkorlát nélkül, egy innovációs forgatag keretén belül.
Csapatunk egy olyan intelligens talpbetétet fejlesztett ki, amely képes a sétálás / gyaloglás / futás révén energiát termelni, amit aztán akár telefon töltésére is lehet használni, így nem szükséges powerbank-et magunkkal hordani. A talpbetét ultravékony és minden cipőben viselhető, ami lehetőséget ad a környezettudatos nevelésre, illetve még versenyeket is ki lehet írni, hogy ki tud több energiát gyűjteni osztályon vagy akár iskolán belül. Bár a zsűri ezt a lehetőséget nem díjazta helyezéssel, a forgatagon az iskola diákjai támogatásukat fejezték ki a projekt iránt, így döntésük alapján csapatunk különdíjban részesült.
Szívből gratulálunk az iskolánk csapatának, akik 24 óra leforgása alatt kevesebb, mint 3 órát aludtak és minden tőlük telhetőt megtettek, hogy ötletüket sikerre vigyék. Büszkék vagyunk Rátok!
Borbély Beáta - kísérő tanár